ŠK. GOD.16./17.

INA 16./17.- popis učenika

UČITELJI

UČITELJSKO VIJEĆE               -30. lipnja (petak) u 10 sati

POPIS natječaja, poziva smotri (listopad 16. - siječanj 17.)

♦ Razvoj senzomotoričkih vještina

♦ Usavršavanje - prezentacije

Šk. god. 2016./2017.

Šk. god. 2016./2017.

⇒ svibanj 2017.

⇒ lipanj 2017.

Povijest školstva u Suhoj Kataleni

Prvi tragovi školstva u Suhoj Kataleni naziru se 1884. godine. Tada je sagrađena prva škola od pletera premazanog blatom. U njoj su radili vojnici, no kako je 1888. godine donesen zakon o stručnim učiteljima, nastava je predana u ruke stručnom kadru.

Školska zgrada nije mogla dugo izdržati nalete kiša i oluja, te je ubrzo srušena, a na njenom mjestu 1892. godine sagrađena nova škola. U njoj su službovali mnogi nastavnici, a tek vidljiv odgojno-obrazovni trag ostavio je učitelj Juraj Turk.

Tijekom II. svjetskog rata nastava se odvijala povremeno, s čestim prekidima. Školska zgrada znatno je oštećena.

U vremenu od 1945. do 1950. godine na školi su poučavali učitelji Ante Krušec i Ivan Filipović. Prvi je zaslužan za ponovnu organizaciju redovne nastave i obnovu školske zgrade, a drugi za iskorjenjivanje nepismenosti, osnutak kazališne družine i stvaranje nogometne momčadi.

Budući se iz godine u godinu broj djece  znatno povećao, po odobrenju Ministarstva prosvjete, za školsku godinu 1950./51. na školu su po prvi put postavljena dva učitelja - Danica i Vladimir Bakar.

Školska godina 1951./52. započela je otvaranjem petog razreda. Godinu dana kasnije otvorena je šestogodišnja škola, a 1959. g. i osmoljetka.

Šesdesetih godina školom rukovodi učiteljica Marta Rakitničan, koja   tu ostaje slijedećih 20 godina.
     Zbog loših uvjeta rada u školskoj zgradi, a zbog pomanjkanja sredstava za izgradnju nove, nastava se od 1977. godine provodi u skučenoj prostoriji društvenog doma prenamjenjenoj u učionicu. Odlaskom Marte Rakitničan, škola u Suhoj Kataleni promijenila je do današnjeg dana ukupno 15 učitelja.

I konačno 2004. godine, PŠ Suha Katalena dobiva novu školu i novu zgradu, koju sačinjavaju 2 učionice, zbornica, kuhinja, WC i pomoćne prostorije.

stara školska zgrada

Društveni dom u kojem se od 1977. do 2003. godine održavala nastava