Terenska nastava petaša i šestaša
Autor: Petra Štefec, 19. 10. 2023.

Dana 18. listopada učenici 5. i 6. razreda matične škole i PŠ Podravske Sesvete odradili su terensku nastavu u Zagrebu. Posjetili su Gradsko kazalište Žar ptica gdje su gledali predstavu Ako kažeš, gotov si! Nakon toga su posjetili Mc Donald's. Uslijedio je interaktivan razgled grada i putovanje kroz vrijeme u angažmanu Zagreb Time Travela.

Predstava Ako kažeš, gotov si! prikazuje sve češći i nažalost, sve učestaliji problem vršnjačkog nasilja koji pogađa školsku djecu. Žrtva ili počinitelj nasilja može biti bilo tko: prijatelj iz školske klupe, poznanik iz parka ili susjed. Upravo ova predstava učenicima približava probleme, poteškoće i muke koje se stvaraju na terenu škole. U konačnici, glavna misao predstave poručuje gledateljima - upravo suprotno od naslova - da svoje probleme treba reći na glas i suočiti se s nasilnicima. Jednako tako, važno je govoriti o ovako osjetljivoj temi jer se jedino na takav, potpuno ispravan način, može stvoriti bolje društvo i okruženje u kojem živimo.

Zagreb Time Travel je prvi digitalni interaktivni izlet koji povijest i kulturne znamenitosti grada Zagreba učenicima prezentira kao putovanje kroz vrijeme, uz pomoć najsuvremenijih tehnologija proširene (AR) i virtualne stvarnosti (VR). Učenici su tijekom ovog izleta svjedočili ispreplitanju prošlosti i sadašnjosti grada uz pomoć tableta koji je postao njihov „Vremeplov“ i omogućio im je da "ožive" prošlost te vide inače nevidljive urbane legende i povijesne događaje. Na tabletu su mogli upoznati brojne virtualne povijesne likove i čuti njihove priče, skupljati bodove rješavajući edukativne povijesne pitalice i zadatke te tako lakše usvojiti školsko gradivo učeći kroz igru. Lokacije koje smo posjetili su: Manduševac - Katedrala - Dolac - Krvavi Most - M.J. Zagorka - Tkalčićeva ulica - Kamenita vrata - Trg. Sv. Marka - Muzej prekinutih veza - A.G.Matoš - Uspinjača.

Kući smo se vratili u večernjim satima, vrlo umorni, ali puni dojmova, doživljaja i divnog druženja. Uz to, vrijeme nas je poslužilo i dalo nam divne sunčeve zrake koje smo upijali šetajući i učeći.

Terenska nastava petaša i šestaša
Autor: Petra Štefec, 19. 10. 2023.