PŠ Prugovac - svijet lavade
Autor: Petra Štefec, 25. 4. 2023.

Početkom nastavne godine učenici 1.-4. razreda PŠ Prugovac sa svojim su učiteljicama započeli višegodišnji projekt o lavandi.

Kroz brojne radionice, istraživali su zanimljivosti o lavandi, načine uzgoja te njena ljekovita svojstva. Kako bi projekt bio što uspješniji, „u pomoć“ im je došla i profesorica Mihaela Osman. Kroz zanimljivu radionicu, učenike je upoznala s raznim dobrobitima uporabe eteričnog ulja od lavande te približila način na koji se može izraditi kozmetički proizvod od prirodnih sastojaka. Korak po korak, demonstrirala je proces izrade sapuna koje su učenici na kraju ponijeli svojim kućama. Na poklon je donijela i pregršt mirisnih grančica lavande te učenicima pokazala kako od njih napraviti reznice te ih pravilno posaditi kako bi se ukorijenile do proljeća. Učenici su odlično reagirali, bili su potpuno predani poslu te su brzo zasadili veliki broj reznica. S prvim proljetnim danima, svaka biljčica presađena je u poseban cvjetnjak kako bi joj korijen dodatno ojačao. Kad lavanda još malo više naraste, presadit se na otvoreno tlo na stalno mjesto te tako ukrašavati okoliš škole.

U narednim mjesecima, učenici će pratiti lavandu u njenim daljnjim razvojnim fazama te brinuti kako bi se što brže oformila u lijepe grmove. Iako je put do žetve predivnih ljubičastih cvjetova te izrade proizvoda od ove biljke (mirisnih vrećica, ukrasa, začina...) još dug, učenici su već sada ponosni na svoj rad i trud.

PŠ Prugovac - svijet lavade
Autor: Petra Štefec, 25. 4. 2023.