Vukovar - terenska nastava osmog razreda
Autor: Veronika Jagić, 20. 1. 2023.

Dana 17. i 18. siječnja 2023. godine, učenici 8.a,b,c razreda naše škole  bili su na terenskoj nastavi u gradu heroju Vukovaru u sklopu projekta: „Posjet učenika osmih razreda Vukovaru“.

U utorak 17. siječnja 2023. godine u 5 i 45 uputili smo se prema Vukovaru. Putovanje je proteklo u ugodnoj atmosferi i druženju. U 9 sati stigli smo u Memorijalni centar domovinskog rata (Vojarna) u čijem kompleksu se nalazi Hostel Dubrovnik gdje smo bili smješteni. Nakon što smo se smjestili u sobe održano je predavanja o bivšoj republici Jugoslaviji, Domovinskom ratu i Bitki za Vukovar.  Nakon toga nas je kroz kompleks memorijalnog centra proveo bojnik Anđelko Batinić koji nam je ispričao kako su izgledali dani opsade Vukovara. Također, pokazao nam je izložbene primjerke oružja i eksplozivnih naprava te oklopna vozila, avione i ostala vozila korištena u ratovanju.

Nakon ručka posjetili smo dvorac Eltz u kojem je smješten gradski muzej Vukovar, a zatim i muzej Vučedolske kulture gdje smo se uz stručno vodstvo upoznali sa poviješću grada Vukovara i životu ljudi Vučedolske kulture. Učenici su mogli vidjeti razne izložbene primjere keramičkih posuda, oruđa i oružja iz vremena vučedolske kulture. Nakon toga slijedio je povratak u Memorijalni centar. Nakon večere slijedilo je druženje( ''Disco večer'' ) na Dunavskoj šetnici, na brodu.

Drugi dan smo uz stručno vodstvo vodiča obišli memorijalne lokacije Domovinskog rata: Crkva sv. Filipa i Jakova, Memorijalno groblje žrtava iz Domovinskog rata, Spomen dom Ovčara, masovnu grobnicu na Ovčari, Kukuruzni put – put spasa, Borovo Commerce i Velepromet, Spomen dom hrvatskih branitelja na Trpinjskoj cesti, te Mjesto sjećanja ''Vukovarska bolnica 1991''.

Terensku nastavu završili smo povratkom u Memorijalni centar gdje nas je čekao ručak i lunch-paket. Nakon ručka došlo je vrijeme za povratak kući. Vratili smo se u srijedu 18. siječnja u večernjim satima prepuni dojmova o gradu heroju.

Posjet Vukovaru svima će ostati u sjećanju!

Vukovar - terenska nastava osmog razreda
Autor: Veronika Jagić, 20. 1. 2023.

Posjet Vukovaru svima će ostati u sjećanju!